SEO Оптимизация на продукти и слаби ниши

Понеже тук има доста хора с онлайн магазини тук, реших да напиша една тема с моя малък опит в оптимизацията на български сайтове и по-точно SEO оптимизация на отделни продукти и как най-бързо да се достигнат горни позиции на тези продукти. Методите са подходящи не само за продукти, но и за средни и леки ниши, но най-добре се справя метода с long tail keywords.

Та, ще опиша моя опит за SEO на продукти, пък вие ще си направите сметка кое е най-доброто, аз съм пробвал общо взето всичко – чисто бяло seo, до най-мръсните black hat номерца, няма да описвам всичко, само good practises и тествани неща.

Та, ще започна с това, че в първият момент, когато ми връчиха един google docs с 30 продукта, буквално се чудих къде се набутах мама му стара, това няма вдигане – повечето продукти бяха на страница 5,6,7, някои дори на майната си, други пък въобще ги нямаше - въобще беше трагедия. Единственото добро беше, че в нишата имах 5-6 блога и можех да налинквам някои продукти, но пак, няма как да бутна в сайдбара 30 линка към продуктите. Но, така не става, не се прави качествена SEO оптимизация само така.

Та тогава се чудих какво ще ги правя тия 30 продукта и как най-лесно да се бутнат напред, без много усилия. Идеята ми първоначално беше доста глупава – различни Blogspot блогове, като всеки един хваща exact match в домейна си и някакъв кратък текст – описание на продукта - естествено пропадна още на 2рия поддомейн, защото няма много смисъл от 30 отделни блогдомейна. А най-добре да има 5-6 блога, в които се пускат статии.

Оттам вече реших, че ще стане по лесният начин – със scrapebox – към един продукт тествах 10 000 live линкове от scrapebox – линка от 17та страница, скочи на 3та страница и там си и остана. Общо взето задоволително, но колко да е задоволително – минах ги всичките линкове през скрапбокса и общо взето повечето се появиха в топ 50 – едно добро начало.

Хубаво е да спомена, че контента на магазина беше плачевно – дубликейт контент, супер много вътрешно интерлинкване, тайтълите не фикснати, мета данните глупави и си мисля, че scrapebox линковете с анкорите, просто показаха на гугъл за какво е еди коя си страница, той така или иначе трудно можеше да разбере по кой анкор да сложи думата и къде да я сложи въобще.

Та дотук със скрапбокса. Повечето продукти бяха в топ 50, сега оставаше да го мисля как ще ги бутам нагоре. В същото време в другите търсачки вече бяха много добре. Дори в българската Jabse всичко беше в ТОП3. Но за съжаление само там... Google не ми се кефеше така...

Реших, че ще стане със социалните мрежи. Хванах 20 български социални мрежи, регнах акаунти и почнах да субмитвам първият продукт. Продукта от страница 5, отиде на страница 1, като няколко линка от социалните мрежи, директно скочиха в топ 30 и така фактически, продукта беше ранк 7 или 8 доколкото си спомням. Е виждате, пак недостатъчно, въпреки че изстисках максималко социалните мрежи и винаги съм гледал да слагам кадърен тайтъл в тях.

Така постепенно само със социалните мрежи, продуктите се изкачиха на първа страница, като нямаше продукт в топ 5, което за мен си беше провал, очаквах повече от социалните мрежи. Та докато си разглеждах топ 100 от нишите, едно нещо ми направи впечатление – когато субмитвамм линкове от социалните мрежи, винаги свежо.нет линка отива на страница 4-5, след него са няколко други социални мрежи – здравей.нет и още няколко. Почнах да пускам линка в свежо в социалните мрежи и така се бутна до страница 2, което разбира се избута и главния урл ( с продукта ) малко по-нагоре.

После идеята беше такава – намирам места, където да пусна статии с готин анкор, след това субмитвам самата статия в социалните мрежи – статията също се качва нагоре, обикновено отива на страница 2, след 1-2 седмици ако няма линкове, започва да пропада полека лека. Затова като се добави статия някъде, веднага се субмитва поне в 5-6 социални мрежи, за да си затвърди позициите.

Та може да се каже, че това е схемата за оптимизация на продукти на кирилица, ще се опитам да обобщя :

Продукта се добавя в социалните мрежи със саглавия –keyword-a ви
Записвате си линковете – най-добре субмитвайте само в 15 , напълно стигат.
След като сте си записали линковете, този линк, който ви се струва г/д релейтед и гугъл ще го отчете като related линк, субмитнете го и него в социалните мрежи – например имате линк svejo.net/gotin-sait-za-koli , който води към някакъв сайт за коли – хванете svejo.net/gotin-sait-za-koli и го субмитнете и него в 5-6 социални мрежи – свежо не е dofollow, но дава related link – може да се използва и друга социална мрежа, която дава dofollow.
пишете 2-3 статии и тях субмитвате в социалните мрежи
- – кефите се, че имате ранк 2 или 3, след около 1 месец, ще сте ранк 1

Друго, на което можете да наблегнете е on page seo – обикновено магазините страдат от дубликейт контент, защото наистина трудно да напишеш някакво различно не-дубликейт описание на продукт – например характеристики, информация – все неща, които няма как да развиете върху тях свободни съчинения – затова пък наблегнете на алт тагове, strong тагове и EXACT MATCH тайтъл – това е най-важното според мен – абсолютно точен тайтъл, не например – КАМЕРА 245 ГСР – ОНЛАЙН МАГАЗИН ЗА КАМЕРИ; махате онлайн магазин за камери и оставате само exact match тайтъла – ламерско, но помага, особено ако Google не е решил къде да ви бутне.

Относно линковете - не ме разбирайте, че се използват само линкове от социалните мрежи – номера е да имате достатъчно статии, които ви линкват, социалните мрежи са само крика, който ви повдига, но същината са статиите и контекстуалните линкове, които линкват продукта. Дори и да ви няма в топ10 след 2-3 статии, напишете още и още, след време ще се появите, линковете към статиите са достатъчно силни, ако са из топ 50, затова трябва и статиите да се субмитват, за да хванат някаква тежест и да си затвърдят позициите в серпа.

Друго, което се сетих е да не бързате, тоест когато си напишете някоя статия във вашият блог, не слагайте анкор линкове веднага, първо бутнете статията в топ 30, тогава бутнете анкор и пингнете, ефекта е по-добър.

Та за последно, трябва ви само:

блог статии
социални мрежи
възможност да правите 3то и 2ро ниво linkwheels чрез социалните мрежи – тоест да добавяте линк от социална мрежа, пак в социалните мрежи
Това ви е достатъчно за добри позиции, наблягайте на статиите. Мисля, че съм обяснил достатъчно подробно, че да го разберат дори начинаещите.

пс: не прекалявайте със скрапбокса, ако домейна не е достатъчно добър, поне PR2-PR3+

споделяне на връзка